У ГИМНАЗИЈИ ОБЕЛЕЖЕН ДАН МАТЕРЊЕГ ЈЕЗИКА
22. фебруара 2017. 2017-02-22 18:14У ГИМНАЗИЈИ ОБЕЛЕЖЕН ДАН МАТЕРЊЕГ ЈЕЗИКА
У ГИМНАЗИЈИ ОБЕЛЕЖЕН ДАН МАТЕРЊЕГ ЈЕЗИКА
21. фебруар се обележава као Међународни дан матерњег језика, који је установљен 1999. године од стране УНЕСКО-а, као сећање на студенте који су на овај дан 1952. убијени у Бангладешу због протеста, јер њихов матерњи језик није проглашен за званични.
Матерњи језик је изузетно важан јер представља део културног идентитета сваког народа. Брига о њему је, у ствари, начин доказивања свести народа о властитом идентитету. Обелажавање дана матерњег језика не треба да буде средство отуђења међу културама и народима већ подстицај за неговање језичке разноликости и вишејезичности. Сетимо се Вука Стефановића Караџића који је увек истицао значај повезивања културе свог народа и светске културе.
Српски језик је данас у великој мери засићен страним речима и то највише англицизмима. Немогуће је спречити уплив страних речи у наш језик али га можемо заштитити промовисањем.
Ученици Гимназије су на часовима српског језика и књижевности давали предлоге о начинима промовисања српског језика. Можда је најбољи начин за његово неговање читање јер је оно основни вид успостављања духовне и културне везе са традицијом и прошлошћу без којих нема ни будућности.
Наши ученици су навели и употребу ћирилице, као и синонима који постоје у српском језику а уместо којих смо присвојили туђе речи. Указали су на значај толеранције у смислу да свако има право на неговање свог матерњег језика. Нису заборавили ни Србе у иностранству којима треба подршка и помоћ да сачувају свој језик.
О потреби чувања језика говорио је велики српски жупан Стефан Немања свом сину Растку а његове речи, рушећи бедеме векова, допиру и до свих нас, и носе поруку:
„Чувајте, чедо моје мило, језик као земљу. Ријеч се може изгубити као град, као земља, као душа. А шта је народ изгуби ли језик, земљу, душу?
Не узимајте туђу ријеч у своја уста. Узмеш ли туђу ријеч, знај да је ниси освојио, него си себе потуђио. Боље ти је изгубити највећи и најтврђи град своје земље, него најмању и најнезнатнију ријеч свога језика.“
Сандра Фабиан
Професорка српског језика и књижевности
https://www.youtube.com/watch?v=cezsT1aL-Pg&t=26s