ПРОФЕСОРКЕ СРПСКОГ ЈЕЗИКА И КЊИЖЕВНОСТИ ПРИСУСТВОВАЛЕ РЕПУБЛИЧКОМ ЗИМСКОМ СЕМИНАРУ
11. фебруара 2017. 2017-02-11 22:53ПРОФЕСОРКЕ СРПСКОГ ЈЕЗИКА И КЊИЖЕВНОСТИ ПРИСУСТВОВАЛЕ РЕПУБЛИЧКОМ ЗИМСКОМ СЕМИНАРУ
ПРОФЕСОРКЕ СРПСКОГ ЈЕЗИКА И КЊИЖЕВНОСТИ ПРИСУСТВОВАЛЕ РЕПУБЛИЧКОМ ЗИМСКОМ СЕМИНАРУ
Од 9. до 11. 02. 2017. године професорке српског језика и књижевности Сандра Дроњак, Катица Јовановић, Дуња Гајин и Сандра Фабиан биле су на стручном усавршавању у оквиру Републичког зимског семинара на Филолошком факултету у Београду.
Овај тродневни семинар је изузетно значајан и јединствен јер окупља србисте из целе земље. Пун амфитеатар Филолошког факултета доказ је да су професори вољни да уче и да се усавршавају без обзира на то да ли су тек почели да граде своје каријере или су пред пензијом. Целоживотно учење и стално усавршавање императиви су сваког професора који жели да буде у току са модерним достигнућима науке и образовања. Праћењем токова развоја нашег, српског језика и књижевности, професори утиру пут својим ученицима чинећи да њихови духовни хоризонти постану шири а знања дубља и свеобухватнија. Усавршавањем стручних компетенција индиректно усавршавамо и своје ученике и колеге, али и све људе са којима долазимо у додир, преношењем свог знања које смо, пажљивим праћењем предавања на семинару успели да усвојимо, а то и јесте мисија нас просветних радника- да ширимо знање!
Еминентни стручњаци запослени на Филолошком факултету у Београду попут проф. др Рајне Драгићевић, проф. др Душке Кликовац, проф. др Михајла Пантића, проф. др Александра Јеркова, проф. др Александра Миловановића и осталих, одржали су низ изузетних предавања како на језичке тако и на књижевне теме. Предавања су била подељена на пленарна излагања и радионице. Неке од тема су:
Иво Андрић и савремена култура,
Преломна 1847. година из другог угла,
Авангардна књижевна дела у настави,
Стари српски речници у настави српског језика и књижевности,
Композиција као уметнички знак у романима Иве Андрића,
Савремена књижевност за децу и младе у настави (парадокси курикулума),
Како проста реченица може бити сложена,
Фразеологија у тестовима из српског језика и књижевности,
Српски роман у 2016. години, као и многе друге занимљиве и корисне теме.
Овогодишњи зимски семинар упамтићемо и по разговорима са редитељем Здравком Шотром и нашом списатељицом Иваном Димић, добитницом НИН-ове награде за 2016. годину за роман „Арзамас“.
Од Здравка Шотре чули смо доста о кореспондирању филмске и књижевне уметности, а славни редитељ је својом једноставношћу и духовитошћу придобио све присутне. Остаће упамћена његова реченица да је почео да ради оно што је одувек желео тек када је отишао у пензију. Суптилним хумором дао нам је до знања да је пут сваког професора и културног радника омеђен и донекле одређен а да тек у неким зрелијим годинама, кад стекнемо и животно а не само професионално искуство, почињемо заправо да радимо онако како смо одувек хтели, а то би могло да значи за своју душу а за добробит многих.
Препорука за читање могао би да буде роман Иване Димић „Арзамас“ који су многе наше колеге оцениле као одличан, а са тиме се слаже и професор Михајло Пантић који је и водио разговор са овом изузетном књижевницом.
Наши утисци о овогодишњем семинару су одлични, подржавамо овакве видове усавршавања јер се помоћу њих негује и блискост нас које повезује иста професија и иста љубав, зато НЕГУЈМО СРПСКИ ЈЕЗИК И КЊИЖЕВНОСТ!
проф. Сандра Фабиан