МАТУРАНТИ УПОЗНАТИ СА ДОБРОВОЉНИМ ДАВАЛАШТВОМ КРВИ

Предавање о добровољном давалаштву крви одржано је 13. и 14. новембра 2017.г. у нашој школи. Ученици четвртих разреда са овом темом упознали су се путем презентације у реализацији Црвеног крста Стара Пазова. Добили су одговоре на многа питања као што су: Ко може да даје крв? Како се дата крв обрађује? За које време се дата крв надокнади у организму? Да ли је давање крви корисно?.

Упознали су се са три принципа добровољног давалаштва крви. Принципи: добровољност, анонимност и бесплатност, чине срж добровољног давалаштва крви. Оно што је веома битно нагласити да је давање крви корисно, јер пре свега омогућава лечење болесних и повређених као незаменљив лек. Давалац крви једним давањем крви спаси више живота, јер се јединица крви посебним поступцима сепаратише и пацијентима се дају оне компоненте крви које су им потребне.

На крају смо закључили да давањем крви не губимо ништа, не ствара се зависност, а болеснима значи много. Крв нема цену. Крв вреди колико и живот који је том крвљу спасен.