СВЕТСКИ ДАН ПОЕЗИЈЕ
28. марта 2024. 2024-03-28 10:25СВЕТСКИ ДАН ПОЕЗИЈЕ
СВЕТСКИ ДАН ПОЕЗИЈЕ
Ученици Техничке школе и Гимназије „Бранко Радичевић“ су 21. 3. 2024. обележили Светски дан поезије јавним часом у Народној библиотеци „Доситеј Обрадовић“ у Старој Пазови.
Организација Уједињених нација за образовање, науку и културу или скраћено УНЕСКО, прогласила је 21. март за Светски дан поезије још 1999. године. Циљ обележавања овог дана јесте промоција читања, писања, објављивања и проучавања поезије. Посебан нагласак је стављен на промоцију поезије у школама широм света. Унеско је препознао поезију као јединствену креативност људског духа, јер нам само поезија открива да људи свуда у свету деле исте мисли и осећања. Један од циљева обележавања овог дана јесте и очување националних језика и језичких различитости. Јер очувањем језичких разноликости људска цивилизација у целини потврђује свој идентитет. Живимо у добу технологије и глобализације. То је доба скраћивања и ломљења реченица и речи, скраћивања времена и живота. Ломљењем реченица ми ломимо нашу мисао, нецеловитост мисаоног израза води нецеловитости нашег духовног бића. Поезија је уметност која има снагу у себи да се супротстави негативним тенденцијама савременог доба. Она богати наш речник јер нас упућује на асоцијације изван свакодневног језика. Она богати нашу мисао јер нам помаже да размишљамо другачије од уобичајеног начина. Она богати наш дух јер нас подстиче да се запитамо ко смо, шта је смисао живота и сврха постојања. Помоћу поезије одгонетамо свет. Она нас враћа нашем националном бићу, али нас и уздиже у космополитске висине. Поезија нам јасно и сликовито говори да смо становници Србије, света, планете Земље, али и свемира.
Ученици две школе су се заједнички потрудили да публици поезију приближе изражајним казивањем стихова, историјским лоцирањем уметничких епоха и књижевних праваца, као и тумачењем основних елемената структуре лирске песме и њених могућих поетских значења. Циљ јавног часа био је неговање љубави према поезији, лепој речи и лепом изражавању.
Браво за наше ученике!
Проф. Софија Милошевић