МЕЂУНАРОДНИ ДАН БРОЈА π

Од 2009. године, сваког 14-ог марта се обележава Међународни дан броја π, који је посвећен популаризације математике у целом свету.

Пи је један од најпознатијих ирационалних бројева. Најчешће се заокружује на 3,14 и представља однос обима и пречника круга. Има бесконачан број децимала, чијим израчунавањем су се бавили математичари још од античке Грчке до данашњих дана. Познат је и под називом Архимедова константа и Лудолфоф број.

Међу цифрама броја Пи, почевши од неког места редом, може се наћи било који коначни низ: ваш датум рођења, матични број, број телефона…

Дан броја Пи се у школама у свету обележава на много начина. И код нас су многе школе организовале радионице на ову тему.

У нашој школи је ученица 3ц, Емилија Деспот направила пано на коме је дала основне информације о броју са историјским освртом на његову употребу како би подсетила ученике школе на овај дан посвећен математици.