МЕЂУНАРОДНИ ДАН ДИГИТАЛНОГ РАЧУНАРСТВА

У свету се 15. фебруар обележава као Међународни дан дигиталног рачунарства. Тог дана је 1946. године први пут извршена инструкција првог, потпуно електронског рачунара, ENIAC-a.

Поводом тог датума ученице 2ц, Сара Јанковић и Михаела Варењи, су на огласној табли поставиле фотографије првог дигиталног рачунара, као и првог рачунара којег су стручњаци из Института Михајло Пупин направили – CER 10, да би подсетили ученике наше школе на те дане.

Матурант 4ц одељења,  Огњен Живановић, је осмислио презентацију о врло занимљивим чињеницама око настанка ENIAC-a и самом његовом раду, као и о CER-у 10  и о првим PC рачунарима који су се користили код нас 80-их година прошлог века, (Commodore 64, Sinclair ZX80 и ZX81) њиховом начину употребе. Свој рад је на часовима рачунарства и информатике представио ученицима првог разреда којима је овај начин рада рачунара непознат.

Смуђа Весна, проф. рачунарства и информатике