СВЕТСКИ ДАН ФИЛОЗОФИЈЕ ОБЕЛЕЖЕН У НАШОЈ ГИМНАЗИЈИ У ЗНАКУ 160 ГОДИНА РОЂЕЊА НИКОЛЕ ТЕСЛЕ

svetski-dan-f-plakatУНЕСКО је 2005. године донео одлуку да се Светски дан филозофије обележава сваког трећег четвртка у новембру.

Гимназија „Бранко Радичевић“ обележава овај својеврсни празник филозофије већ неколико година уназад.

Тако је било и ове године. Светски дан филозофије 2016 године је посвећен јубилеју 160 година рођења Николе Тесле. Тема је „Етар као праелеменат Теслине филозофије/физике“. Аргументи за и против, потрага за филозофским идејама Николе Тесле, аналогија са пресократовским схватањем праелемента и природе су неки од путева који су ђаци изабрали и које представљају ових дана кроз видео презентације, цртеже, паное…

На сам Светски дан филозофије, 17 новембра, у одељењу 4а  час филозофије је одржан у школској библиотеци где су се ученици могли поближе упознати са насловима из ове области.

img_20161117_140349 img_20161117_140419

Филозофија се у гимназијама општег смера каква је наша Гимназија, изучава кроз редовну наставу у трећој години (логика) и у четвртој години. Светски дан филозофије је прилика да се филозофске теме приближе ученицима а филозофско мишљење усвоји као темељ критичког  промишљања стварности.